Yükleniyor Fuarlar
  • Bu fuar geçti.

Kirala Türkiye Vipp

Vinç, İstif Makineleri, Platform, Proje Taşımacılığı, İş ve İnşaat Makineleri Kiralama İhtisas Fuarı

 9 Mart 2022 - 13 Mart 2022    Antalya

:

Kirala Türkiye, Vipp 2022 2. Vinç, İstif Makineleri, Platform, Proje Taşımacılığı, İş ve İnşaat Makineleri Kiralama İhtisas Fuarı Mart 2022’de ANFAŞ Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde.

Fuar Detayları

Dünya yıllardır yapıyor, biz yeni başladık; Endüstriyel Kiralama nedir? Neleri kapsar? Kalıcı bir alt sektör olacak mı?

Endüstriyel Kiralama; fabrikalarda, sanayi tesislerinde (asal imalatı gerçekleştiren makineler dışında kalmak kaydıyla) ve şantiyelerde kullanılan her türlü makine, alet ve eşyanın kiralama yoluyla temin edilmesi işleridir. Bu bağlamda her türlü iş ve inşaat makinesi, vinç, platform, istif makinesi, yol makineleri, beton ve asfalt makineleri, iskele, kalıp, jeneratör, kompresör, şantiye ekipmanı ve el aletlerini kapsar. Sektörün gereksinimleri ve kiralama firmalarının hayal gücü çerçevesinde bunlarla sınırlı kalmayıp işgücünden, ofis malzemelerine kadar uzanabilecek her tür kiralama işlemi de tanım içerisinde yer alacaktır. Apayrı sektörler olarak gelişmiş olan otomotiv kiralama sektörü, gayrimenkul kiralama vb işler endüstriyel kiralama kapsamında değildir. Endüstriyel Kiralama sektörü tanım olarak bir hizmet sektörüdür. Kiralananlar makine ve ekipman da olsa kiralayan bir hizmet üretir.

Dünyada Endüstriyel Kiralama işleri oldukça uzun bir süredir bir alt sektör olarak yapılmaktadır ve İş ve İnşaat Makineleri sektöründe önemli bir ticaret kapasitesi oluşturmuştur. Örneğin ABD de yeni makine sektöründe kiralama firmalarına yapılan satışlar yıllık toplam satışların %50-55 oranına varmıştır. Aynı oran Avrupa genelinde %40-45, İngiltere de %70 in üzerinde, Çin de %20-25, Hindistan gibi emek ucuz bir pazarda dahi %15-20lerdedir.

Ülkemizde Endüstriyel Kiralama sektörü yeni bir yapılanma olarak görülmesine rağmen aslında temel fikir olarak taahhüt sektöründe uzun süredir uygulanmaktadır. Uluslar arası pazarda da başarıyla iş tamamlayan Türk müteahhitleri için taşeronluk sistemi yıllardır kullanılan bir araçtır. Bunun yanında küresel anlamda kiralama yapan Türk firmaları da ortaya çıkmış ve başarı ile bu sektörün öncülüğünü yapmaktadırlar. Bugün için bu firmaların yeni makine pazarında satın almacı olarak sahip oldukları payı ölçmek mümkün olmamışsa da bu payın dünya standartlarında olmadığı kabul edilmektedir. Ülkemiz, iş ve inşaat makineleri sektöründe dünya normlarını yakından takip etmiş bir pazar olduğundan endüstriyel kiralama sektörünün de yakın bir süreçte bu ortalamalara erişmesi beklenebilir. Böyle bir gelişim söz konusu olacaksa kimler bu sektörden etkilenecekler, dolayısıyla bu gelişimi yakından izlemek durumunda olmalıdırlar?

Müteahhitler, taşeronlar, fabrika işletme birimleri, makine ve ekipman tedarikçileri, kamusal kullanıcılar (belediyeler, DMO, Silahlı Kuvvetler, DSİ, TCK, vs), kamusal yasa koyucular (T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı) finans kuruluşları ve diğerleri. Bunlardan müteahhitler, fabrika işletme birimleri, kamusal kullanıcılar sektörün müşterileridir. Makine ve ekipman tedarikçileri ise özgün bir konumda bulunmaktadırlar. Bir taraftan kiralama firmalarına makine sağlarken bazı firmaların kiralamacı olarak faaliyet göstermek istemeleri kaçınılmaz olacaktır. Bu bağlamda birçok firmamız gerek yeniden yapılanma gerekse yeni oluşumlarla kiralama sektöründe bulunmak arzusunu göstermektedirler. Aynı şekilde taşeron firmalar için de gelecekte bir yeniden yapılanma öngörülebilir. Makine ve ekipman tedarikçileri için müşteri olan taşeron firmalar, yakında kiralama firması olarak da müşteri olabileceklerdir. Yani bu firmalar arasından da global tanımda kiralama firmalarının çıkması olasıdır. Endüstriyel Kiralama sektörü öngörülebilecek bütün değişiklikler göz önüne alındığında, iş ve inşaat makineleri sektöründe belirgin bir değişim vaat etmektedir. Bu noktada KİRALA Türkiye Fuarının bütün paydaşların bir araya geldiği bir Pazar yeri olmasını arzulamaktayız. Yukarıda adı geçen paydaşların hepsini bir fuar yapısı altında bir araya getirerek farkındalık yaratmak, bu sektörün gelişimine katkıda bulunmak ve bir anlamda geleceği şekillendirmek için KİRALA Türkiye Fuarını 3-7 MART 2021 tarihlerinde ANFAŞ Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlemekteyiz. Kamunun ilgisinin daha yoğun olacağı, tedarikçiler için Kiralama firmalarını tanıyarak ilişki kuracakları, müşteriler içinse kiralama tanımının daha iyi anlaşılacağı, gereksinimlerin belirleneceği, kiralama işlerinin bir alternatif olarak belirleneceği bir ortam yaratmayı arzulamaktayız.

2018 yılında birincisini, İSDER, PLATFORMDER ve VİNÇDER destekleriyle gerçekleştirdiğimiz VIPP 2018 Vinç, İstif Makineleri, Platform, Proje Taşımacılığı İhtisas Fuarı KİRALA Türkiye Fuarımızın çıkış noktası olmuştur. Kamu destekleri ve uluslar arası tanımlar açısından aynı ad ve tanım içinde tescil edilen Fuarımızın zaman içerisinde, aynı sektörün kendisi gibi, evrime uğrayarak bir kiralama fuarına dönüşmesi kaçınılmaz görünmektedir. 2021 yılında İMDER’ in de destek ve katkılarıyla arzu edilen kapsam ve ilgiye erişerek sektöre layık bir organizasyonu gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. KİRALA Türkiye, kiralama firmalarının katılımcı ve merkezde oldukları, tedarikçilerin, ikinci el makine satıcılarının, sergileme yapacakları, müteahhit, taşeron, kullanıcı kamu kurumları, belediyeler, sanayi tesisleri ve bu sektörden hizmet alan her türlü kişi ve kurumun ziyaretçi olacağı, tam anlamıyla bir PAZAR yeri olacaktır. Etkinlikle ilgili her türlü detaya sitemiz içerisinden ulaşmak mümkündür. Sektörün parçasıysanız, PAZAR’ın da parçası olunuz.

Fuar Konusu

Vinç, İstif Makineleri, Platform, Proje Taşımacılığı, İş Ve İnşaat Makineleri Kiralama
Vinçler, Kule Vinçler, Forkliftler, İş Ve İnşaat Makineleri ve Yedek Parçaları

Diğer Bilgiler

Fuara katılımcı ya da ziyaretçi olmak için fuar resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fuar Resmi Sitesi instagram facebook twitter youtube  


Kirala Türkiye Vipp Vinç İstif Makineleri Platform Proje Taşımacılığı İş ve İnşaat Makineleri Kiralama İhtisas Fuarı

Detaylar

Başlangıç:
9 Mart 2022
Bitiş:
13 Mart 2022
Fuar Kategori:
Website:
https://www.vippfuar.com/

Hangi Şehirde?

Antalya

Organizatör

Sada Uzmanlık Fuarları
Telefon:
(0312) 440 8800
E-posta:
info@sada.com.tr
Website:
http://www.sada.com.tr

Yorum Bırakın

Avatar