Gaming İstanbul ilklerin fuarı olacak!

Gaming İstanbul Oyun ve Espor Fuarı için geri sayım başladı. Türkiye’nin oyun tutkunlarını bir araya getirecek bu çok özel organizasyon öncesi Gaming İstanbul Oyun ve Espor Fuarının marka ve pazarlama yöneticisi Meriç Eryürek’le konuştuk.

GIST’in geldiği nokta hakkında neler söyleyeceksiniz?

Türkiye’de yaklaşık 30 milyon gamer mevcut. Bu sene Gaming İstanbul’u 5. kez düzenleyeceğiz. Gaming İstanbul aynı zamanda Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük uluslararası oyun, espor ve dijital eğlence fuarı olma özelliği taşıyor. Fuarı bu sene Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenleyeceğiz. Bu işe başladığımızdan beri en büyük hedefimiz uluslararası bir fuar olmaktı ve şu an ziyaretçi nüfusu olarak Avrupa’daki en büyük beşinci fuarlarından biriyiz.

Bu sene fuardaki katılımcı hedefiniz nedir?

Ziyaretçi sayımızın yüzde 35’i 18-25, yüzde 20’si 25+, yüzde 21’i 12-16 ve yüzde 16’sı ise 16-18+ yaş aralığında seyrediyor. Geri kalan yüzde 8’i ise 3-12 yaş aralığındadır. Bu sene tam sayı açıklayamamakla birlikte hedefimiz 100 bin katılımcının olması. GIST’in yıllık büyüme oranı yüzde 24 ile 27 civarlarında diyebiliriz. Gaming İstanbul bir dünya rekoruna sahip, 30 milyondan fazla oyuncunun bulunduğu Türkiye’de, yüzde 28’lik kadın katılımcı oranıyla dünyadaki diğer gaming fuarları arasından ayrılıyor. Hatta bu yüzdelik dilim dünyadaki hiçbir oyun fuarında olmayan bir istatistik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir